Συναργεμός στο Κίτρινο Υποβρύχιο!

Καλημέρα παικτούρες μου. Τρία μεγάλα ντέρμπι περιλαμβάνει το σημερινό κουπόνι αγώνων. Με την χρονική τους σειρά η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενεί στο Έτιχαντ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναικό ενώ η Μίλαν,τέλος,αντιμετωπίζει την Γιουβέντους εντός έδρας. Αναμένουμε,λοιπόν,να δούμε αν τα φαβορί θα επιβεβαιώσουν την ανωτερότητά τους ή αν κάποια ομάδα θα κάνει την έκπληξη και θα πάρει θετικό αποτέλεσμα. Πάμε να δούμε τι ματς επιλέξαμε για σήμερα.

Ράγιο Βαγιεγκάνο-Βιγιαρεάλ

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν στο προηγούμενο παιχνίδι και με λίγη τύχη θα μπορούσαν να πάρουν τον βαθμό από την Μπαρτσελόνα εντός έδρας,αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2-3. Τελειωμό δεν έχει ο αγωνιστικός κατήφορος για τη Βιγιαρεάλ, καθώς ούτε κόντρα στη Λεβάντε κατάφερε να βρει τον δρόμο της νίκης, «σώζοντας», μάλιστα, στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Το «κίτρινο υποβρύχιο» διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος, κάτι που επιβεβαίωσε σε ακόμη ένα παιχνίδι, μιας και έχει να πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα από τα τέλη Σεπτέμβρη και το «διπλό» επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Θεωρώ ότι βάση ρόστερ και αγωνιστικής ποιότητας οι φιλοξενούμενοι μπορούν να φύγουν με το διπλό που προσφέρεται στο 2.30. Άλλωστε η Βιγιαρεάλ γνωρίζει πως δεν έχει περιθώρια για άλλες αποτυχίες και πρέπει να αρχίζει να παίρνει νίκες επειγόντως καθώς βρίσκεται στο +2 από τον υποβιβασμό.

Λαμία-Αστέρας Τρίπολης

Ματς για γερά νεύρα έγινε στη Λαμία με την τοπική ομάδα να κερδίζει τον Λεβαδειακό με σκορ 3-2. Να σημειώσουμε πως ήταν ένα παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις και ευκαιρίες και κέρδισε η πιο αποτελεσματική ομάδα. Στην Τρίπολη ο Αστέρας κυριάρχησε επί της Ξάνθης,αλλά οι Ξανθιώτες σε μια από τις ωραίες αντεπιθέσεις που ξεδιπλώνουν πέτυχαν το πολυπόθητο τέρμα και πήραν την νίκη με 0-1. Πλέον τα πράγματα έχουν δυσκολέψει για τους Αρκάδες και κυρίως για τον Σάββα Παντελίδη,ο οποίος πρέπει άμεσα να βρει λύσεις ώστε να βγει η ομάδα από το αδιέξοδο που βρίσκεται. Εγώ θα στηρίξω τους φιλοξενούμενους διότι βλέπω ότι οι εμφανίσεις τους δεν είναι και τόσο κακές και διαθέτουν παίκτες ικανούς,που μπορούν να δώσουν νίκες και να αλλάξουν το κλίμα που επικρατεί στην ομάδα. Διπλό στο 2.30.

Μίλαν-Γιουβέντους

Η ομάδα του Γκατούζο παρουσιάζοντας μία μέτρια εικόνα αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Μπέτις για το Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρωτάθλημα είχε κερδίσει με 1-0 την Ουντινέζε στο Ούντινε βάζοντας γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Γιούβε για την Σέριε Α νίκησε εύκολα με 3-1 την Κάλιαρι εντός. Μεσοβδόμαδα όμως γνώρισε ήττα-σοκ με 1-2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στην Ιταλία με ανατροπή,δεχόμενη μάλιστα δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Δεν νομίζω πως οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν βαθμούς στο Μιλάνο καθώς και οι γηπεδούχοι παρά τις συνεχόμενες νίκες τους δεν με έπεισαν με τις εμφανίσεις τους. Το διπλό βρίσκεται σε μια αξιοπρεπή απόδοση,στο 1.70.