Να διατηρήσει την τρίτη θέση!

Καλημέρα παίκτες μου. Σπουδαίο ματς διεξάγεται σήμερα στην Ολλανδία. Η Φίτεσε,που βρίσκεται στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας,φιλοξενεί την Φέγενορντ,η οποία είναι τρίτη. Από τα ελληνικά παιχνίδια,δύο είναι αυτά που θα μας απασχολήσουν. Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχεται τον Όφη,σε έναν αγώνα όπου οι κρητικοί καίγονται για το τρίποντο,αφού γνωρίζουν πως τα περιθώρια έχουν στενέψει πάρα πολύ. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Άρη στο Φάληρο. Αυτήν την αναμέτρηση την περιμένουμε με αρκετό ενδιαφέρον,καθώς οι κίτρινοι βρίσκονται σε ανοδική πορεία και έχουν και πολύ καλή ψυχολογία μετά το 2-0 επί της ΑΕΚ.

Φίτεσε-Φέγενορντ

Την προηγούμενη αγωνιστική η Φίτεσε επικράτησε σχετικά άνετα με σκορ 4-1 της Μπρέντα εντός έδρας. Η ομάδα του Σλούτσκι παρουσίασε κακό πρόσωπο για ένα ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη,όμως,σοβαρεύτηκε και δικαιότατα έφτασε στην ανατροπή σημειώνοντας τέσσερα τέρματα. Η νίκη αυτή την ανέβασε στην πέμπτη θέση του πίνακα. Η Φέγενορντ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στην Εμέν και πήρε τους τρεις βαθμούς (4-1). Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του ματς και δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους νεοφώτιστους. Έτσι παρέμειναν τρίτοι,έχοντας συγκεντρώσει 46 πόντους. Θεωρώ πως οι φιλοξενούμενοι έχουν πιο δεμένη και πιο ποιοτική ομάδα. Οπότε,θα στηρίξω το διπλό σε απόδοση που διπλασιάζει τα χρήματά μας.

Απόλλων Σμύρνης-Όφη

Ακόμη μία ήττα προστέθηκε στο ενεργητικό του Απόλλωνα Σμύρνης την περασμένη εβδομάδα,χάνοντας από τον Ολυμπιακό στην Ριζούπολη με 2-0. Πάλεψε όσο μπορούσε το συγκεκριμένο παιχνίδι με τον δεύτερο της βαθμολογίας,αλλά δέχθηκε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και έχασε αναμενόμενα το παιχνίδι. Χωρίς άγχος αγωνίζονται οι παίκτες του Απόλλων,καθώς ξέρουν πως του χρόνου θα παίζουν στην δεύτερη κατηγορία. Δύσκολες ημέρες διανύουν στις τάξεις του ΟΦΗ,μετά την απόφαση υποβιβασμού για το περσινό 6-0 με τον Αιγινιακό. Η διοίκηση των κρητικών έχει ασκήσει έφεση και ελπίζει να δικαιωθεί. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι,ο Όφη έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία στη Κρήτη,αγώνα που έπρεπε να πάρει,αφού είναι σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης. Μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον στο ζευγάρι της Ριζούπολης,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Απόλλων θα πέσει άμαχος. Εξάλλου,παλεύει σχεδόν όλα του τα παιχνίδια,ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων. Το ίδιο περιμένω να κάνει και σήμερα. Θα επιλέξω την ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο στο 2.00.

Ολυμπιακός-Άρης

Δεν θα μπορούσε να αφήσει βαθμούς στην Ριζούπολη ο Ολυμπιακός και έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης. Οι ερυθρόλευκοι δηλώνουν πως είναι αποφασισμένοι να πάνε με νίκες μέχρι τέλους στο πρωτάθλημα. Θα επιδιώξουν και κόντρα στον Άρη να πάρουν το τρίποντο,συνδυάζοντάς το με καλό ποδόσφαιρο. Μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις έκανε ο Άρης στο ματς με την ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης,κερδίζοντας με 2-0. Οι κίτρινοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό με πάθος και πίεση ψηλά και σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν μια πολύτιμη νίκη. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είναι πέμπτη στην βαθμολογία. Από τα πιο σημαντικά ματς της αγωνιστικής,καθώς κοντράρονται ομάδες της πρώτης πεντάδας. Σαφώς,ο Ολυμπιακός έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη και πιστεύω πως έχει νόημα να ψάξουμε τον άσσο από ημίχρονο στη τιμή 1.83.