Να σώσει την χρονιά!

Καλημέρα παίκτες μου. Φυσικά όλα τα βλέμματα θα είναι στραμμένα στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επιθυμεί διακαώς να κάνει το νταμπλ,ενώ οι Κιτρινόμαυροι θέλουν να τελειώσουν την σεζόν με ένα τρόπαιο. Η Λάτσιο αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κάλιαρι,με μοναδικό στόχο την επιστροφή στα τρίποντα. Θα ασχοληθούμε επίσης και με την αναμέτρηση της Νιμ με τη Μονακό,σε ένα ματς όπου οι Μονεγάσκοι καίγονται για τη νίκη που θα τους απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠAOK-ΑΕΚ

Ο Πάοκ έκανε το χρέος του κερδίζοντας τον Πας Γιάννινα με 2-0 στους Ζωσιμάδες τερματίζοντας το φετινό πρωτάθλημα πρώτος με 26 νίκες,4 ισοπαλίες και χωρίς ήττα. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε το ρεκόρ του Παναθηναϊκού. Ο Πας μετά από οχτώ χρόνια έπεσε κατηγορία με τον κόσμο του να αποδοκιμάζει την διοίκηση του Χριστοβασίλη, που έφτασαν σ’ αυτό το σημείο την ομάδα τους.Η ΑΕΚ ήθελε να κερδίσει στη Λιβαδειά για να μην αγχωθεί από τον Ατρόμητο. Έτσι και έγινε. Πέρασε άνετα με 0-3 και τελείωσε το πρωτάθλημα στην 3η θέση,έχοντας για την επόμενη χρονιά το καλό εισιτήριο της χώρας στο Europa League. Οι δυο ομάδες έρχονται με πολύ καλή ψυχολογία και έτοιμες για να δώσουν μάχη για να κατακτήσουν το Κύπελλο. Τρίτη σερί σεζόν που βλέπουμε τους δυο Δικέφαλους αντιμέτωπους στον τελικό του Κυπέλλου. Στους δυο προηγούμενους τελικούς νικητής ήταν ο Πάοκ. Προσωπικά,θα δώσω προβάδισμα στο να επικρατήσει η ΑΕΚ,διότι έχει μια τελευταία ευκαιρία να κάνει κάτι καλό φέτος,δίνοντας λίγη χαρά στον κόσμο της και δεν νομίζω να την αφήσει να πάει χαμένη. Διπλό,λοιπόν,σε απόδοση 3.00.

Αποτέλεσμα εικόνας για Κάλιαρι-Λάτσιο

Κάλιαρι-Λάτσιο

Η αδιάφορη Κάλιαρι προέρχεται από ήττα με σκορ 2-1 από την Νάπολι στο Σαν Πάολο,σε ένα παιχνίδι που έκρυβε πολλές συγκινήσεις για τους θεατές. Οι παρτενοπέι έχαναν τις ευκαιρίες με το τσουβάλι και κόντρα στη ροή του ματς ο Παβολέτι άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στο 64’. Στο 85’ ο Μέρτενς ισοφάρισε. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Κίφι υπέδειξε σωστά μέσω VAR πέναλτι υπέρ της Νάπολι. Ο Ινσίνιε ευστόχησε και λύτρωσε τους γηπεδούχους. Λάτσιο και Αταλάντα συγκρούστηκαν στο Ολίμπικο,με τους Λατσιάλοι να γνωρίζουν την ήττα με 1-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παρόλο. Η Αταλάντα,ωστόσο,δεν πτοήθηκε και ανεβάζοντας κατακόρυφα στροφές έκανε την ανατροπή και κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη. Θεωρώ τη Λάτσιο καλύτερη ομάδα και πιστεύω ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιώσει το διπλό του 1.95.

Αποτέλεσμα εικόνας για Νιμ-Μονακό

Νιμ-Μονακό

Η Νιμ ήταν σαρωτική στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους και πέρασε εύκολα και εμφατικά από την έδρα της Ρεμς με 3-0. Ο Φερί στο 26’ και ο Ριπάρτ στο 43’ διαμόρφωσαν το 0-2. Το 0-3 έγινε με την έναρξη του β’ μέρους με τον Μπουανγκά. Έτσι ανέβηκε στην όγδοη θέση του πίνακα έχοντας μαζέψει 49 βαθμούς. Η Μονακό γνώρισε την ήττα με 2-3 από τη Σεντ Ετιέν μέσα στο σπίτι της. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και στο 18΄ ο Ζέλσον Μάρτινς έκανε το 1-0. Στην συνέχεια και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι Μονεγάσκοι ήταν εμφανώς ανώτεροι,δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες,όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν περισσότερα τέρματα. Στην επανάληψη,το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά αμυντικά λάθη της Μονακό πέτυχαν τρία γκολ. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ζαρντίμ ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 2-3. Η Μονακό βρίσκεται πλέον στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού και το αποψινό ματς είναι υψίστης σημασίας. Θα στηρίξω το διπλό στο 2.05.