Με την πλάτη στον τοίχο η Μονακό!

Καλημέρα φίλοι μου. Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκονται οι Μονεγάσκοι,οι οποίοι ισοβαθμούν με την Καέν στη 18η θέση,η οποία οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Αυτό σημαίνει πως η νίκη σήμερα κόντρα στην Αμιάν είναι μονόδρομος για την ομάδα του Ζαρντίμ. Διαλέξαμε να σχοληθούμε επίσης με τα παιχνίδια Ουντινέζε-Σπαλ και Τζένοα-Κάλιαρι. Πάμε να κοιτάξουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να δούμε ποιες είναι οι επιλογές μας για σήμερα.

Μονακό-Αμιάν

Από ήττα-σοκ προέρχεται η Μονακό. Η ομάδα του Πριγκιπάτου ηττήθηκε με 1-0 από την αδιάφορη Νιμ εκτός έδρας και έθεσε σε κίνδυνο την παρουσία της στην Α’ κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ριπάρ στο 9’. Στην συνέχεια η Μονακό πήρε τα ηνία του ματς,προσπάθησε να αντιδράσει,αλλά δεν κατάφερε τίποτα μέχρι το φινάλε. Έτσι έμεινε στους 33 πόντους παρέα με την Καέν που νίκησε 3-2 την Ρεμς εντός. Η Αμιάν αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με την Τουλούζ εντός έδρας. Η Αμιάν ήταν πολύ καλύτερη και αδικείται από το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές μεγάλες ευκαιρίες,όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε καμία από αυτές. Μοιραία έμειναν στη λευκή ισοπαλία. Με τον βαθμό αυτό έφτασαν τους 35. Όσον αφορά τώρα τον σημερινό αγώνα,θεωρώ τη Μονακό καλύτερη ομάδα και δεν νομίζω πως θα συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα στο να πάρει αυτό που θέλει. Κατά την προσωπική μου άποψη,αξίζει να ποντάρουμε στον άσσο από ημίχρονο σε απόδοση 2.60.

Image result for Ουντινέζε-Σπαλ

Ουντινέζε-Σπαλ

Με ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο,η Ουντινέζε πήρε τη νίκη με 1-3 στην έδρα της Φροζινόνε κάνοντας τεράστιο βήμα για την παραμονή. Η ομάδα από το Ούντινε καθάρισε το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο,καθώς πέτυχε τρία τέρματα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να αντιδράσουν. Η Ουντινέζε πλέον βρίσκεται στην 16η θέση έχοντας απόσταση δύο βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη και συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή. Η Σπαλ σε μία αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Νάπολι εντός. Οι Παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ με τον Άλαν,οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πετάνια,ενώ την νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μάριο Ρουί. Η Σπαλ είναι άνετη βαθμολογικά,αφού με 42 πόντους δεν κινδυνεύει. Εδώ το G/G στο 1.75 είναι πιστεύω μια καλή επιλογή.

Image result for Τζένοα-Κάλιαρι

Τζένοα-Κάλιαρι

Η Τζένοα ηττήθηκε δίκαια με σκορ 2-1 από την Αταλάντα εκτός έδρας. Η Αταλάντα ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα,πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Το μόνο που κατάφερε η Τζένοα ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Γκόραν Πάντεφ,λίγο πριν συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού. Η Τζένοα είναι στην τέταρτη θέση από το τέλος έχοντας συγκεντρώσει 36 βαθμούς. Η Κάλιαρι,τώρα,έχασε με 1-2 από τη Λάτσιο εντός. Οι Λατσιάλοι προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Λουίς Αλμπέρτο και Χοακίν Κορέα. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 2-1 βρίσκοντας δίχτυα με τον Λεονάρντο Παβολέτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Κάλιαρι πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει με τους 40 πόντους που έχει. Το πιο πιθανό σημείο σε αυτό το ματς είναι το N/G,το οποίο το βρίσκουμε στη τιμή του 1.80.