Θα το σηκώσουν οι “Δράκοι”!

Καλημέρα παικτούρες μου. Πόρτο και Σπόρτινγκ Λισαβόνας κοντράρονται στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Οι Δράκοι έχασαν το πρωτάθλημα από την Μπενφίκα και θέλουν να πάρουν,τουλάχιστον,το Κύπελλο. Από την άλλη η Σπόρτινγκ τερμάτισε στην τρίτη θέση. Θα ασχοληθούμε και με την αναμέτρηση της Φροζινόνε με τη Κιέβο. Πρόκειται για ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς καθώς και οι δυο ομάδες έχουν υποβιβαστεί,ωστόσο θεωρώ πως θα επιδιώξουν να κλείσουν αυτή τη σεζόν κάνοντας μια καλή εμφάνιση. Πάμε να κάνουμε την ανάλυση των παιχνιδιών μας.

Πόρτο-Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Πόρτο κατάφερε στο φινάλε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάρει το τρίποντο στο Ντραγκάο απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-1). Οι φιλοξενούμενοι,που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 17ο λεπτό,λόγω αποβολής του Μπόρχα,προηγήθηκαν με τον Φελίπε στο 61΄,αλλά λύγισαν μέσα σε 8 λεπτά (79΄-87΄),με τα γκολ των Περέιρα και Ερέρα. Οι Δράκοι ήθελαν ταυτόχρονα ήττα της Μπενφίκα,ώστε να πάρουν αυτοί το πρωτάθλημα. Τελικά η Μπενφίκα κέρδισε άνετα με σκορ 4-1 τη Σάντα Κλάρα εντός έδρας και στέφθηκε πρωταθλήτρια για 31η φορά στην ιστορία της και πέμπτη την τελευταία εξαετία. Σε ότι αφορά τη σημερινή μάχη,περιμένω να γίνει ένα ωραίο ματς με φάσεις εκατέρωθεν. Θα δώσω ένα προβάδισμα στην Πόρτο λόγω του ότι οι εμφανίσεις που έχει κάνει μέχρι τώρα είναι πιο πειστικές από αυτές των Λιονταριών. Επιλογή μου,λοιπόν,ο άσσος σε απόδοση 2.00.

Αποτέλεσμα εικόνας για Φροζινόνε-Κιέβο

Φροζινόνε-Κιέβο

Η υποβιβασμένη Φροζινόνε προέρχεται από ήττα με 2-0 από τη Μίλαν στο Σαν Σίρο. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά για 57 λεπτά και μάλιστα έχασαν και πέναλτι. Απο εκεί και πέρα όμως η ποιότητα των παικτών της ομάδας του Γκατούζο φάνηκε στο γήπεδο. Ο Πιόντεκ με ωραίο πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Μπορίνι στο 58′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του,ενώ στο 66′ ο Σούσο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0. Την τελευταία του παράσταση μπροστά στο το κοινό της Κιέβο Βερόνα έδωσε ο Σέρτζιο Πελισιέρ που έριξε τίτλους τέλους στην ποδοσφαιρική του καριέρα. Έπειτα από 494 εμφανίσεις και 134 γκολ με τη φανέλα της Κιέβο ο 40χρονος πλέον επιθετικός κρέμασε τα παπούτσια του. Στον ισόπαλο αγώνα (0-0) με τη Σαμπντόρια ο Μίμο Ντι Κάρλο έκανε αλλαγή τον αρχηγό της ομάδας στο 71′ και όλοι σηκώθηκαν όρθιοι στον Μπεντεγκόντι για να τον αποθεώσουν. Ο έμπειρος στράικερ κατευθύνθηκε στον πάγκο με δακρυσμένα μάτια ανταποδίδοντας το χειροκρότημα. Στο αγωνιστικό σκέλος,η Σαμπντόρια ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση,αλλά έπεσε πάνω στον Άντριαν Σέμπερ ο οποίος κατέβασε ρολά. Θα πάω με την έδρα και θα στηρίξω τον άσσο στο 2.20.