Πάνε τρένο οι φιλοξενούμενοι!

Καλημέρα παίκτες μου. Ενδιαφέρον νοκ-αουτ ματς έχουμε στο Βέλγιο. Αντβέρπ και Σαρλερουά συγκρούονται με στόχο το τελευταίο φετινό εισιτήριο για το επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Από την τελευταία αγωνιστική της Serie A θα κοιτάξουμε το παιχνίδι της Φιορεντίνα με τη Τζένοα. Πρόκειται για ένα ματς ζωής ή θανάτου,καθώς και οι δυο ομάδες εμπλέκονται σε σενάρια υποβιβασμού. Ας αναλύσουμε κάθε αναμέτρηση ξεχωριστά.

Αντβέρπ-Σαρλερουά

Η Αντβέρπ προέρχεται από ήττα με σκορ 3-2 από την Κλαμπ Μπριζ εκτός έδρας. Η Μπριζ προηγήθηκε στο 4’,όμως οι φιλοξενούμενοι,μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο,έφεραν τούμπα το ματς με τους Μπαμπί και Μποκανί. Στην συνέχεια,οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ και με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα πήραν τη νίκη. Η Σαρλερουά νίκησε 2-1 την Κορτράικ στον ημιτελικό των πλέι οφ της Jupiler League. Η Κορτράικ άνοιξε πρώτη το σκορ,ωστόσο η Σαρλερουά ήταν πολύ ανώτερη σε όλη τη διάρκεια και δίκαια έφτασε στην ανατροπή και στην επικράτηση. Θεωρώ πως το σετ αδικεί την πολύ καλή εικόνα που έχει δείξει η Σαρλερουά. Ας μην ξεχνάμε πως είναι αήττητη στα τελευταία δέκα παιχνίδια. Προσωπικά,θα στραφώ στο X2 που δίνεται σε απόδοση 1.85.

Φιορεντίνα-Τζένοα

Οι Βιόλα έχασαν και από την Πάρμα με 1-0 εκτός και πλέον έχουν φτάσει αρκετά κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού. Η Φιορεντίνα έχει πραγματοποιήσει απογοητευτική πορεία αυτή τη σεζόν,ενώ είχε ξεκινήσει με άλλα όνειρα. Σε ότι αφορά το παιχνίδι με την Πάρμα,η ομάδα του Μοντέλα ήταν καλύτερη,όμως για ακόμα μία φορά της έλειψε το γκολ. Το τέρμα της ήττας προήλθε από μία αδράνεια σε μια στημένη φάση. Η Τζένοα,μετά και την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κάλιαρι εντός,βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έμειναν πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν,όχι όμως και να πάρουν το τρίποντο που ήταν το ζητούμενο. Περιμένω ότι ο σημερινός πολύ κρίσιμος αγώνας θα έχει πολύ λίγα ρίσκα,ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Και οι δυο ομάδες θα κοιτάξουν πρωτίστως να μην δεχτούν γκολ. Η ισοπαλία στο πρώτο μέρος στο 1.95 θα είναι η επιλογή μου.