Ισορροπία στο ματς με την Σκουάντρα Ατζούρα!

Καλημέρα παικταράδες μου. Με το Λιχτενστάιν πήρε μια εύκολη και δίκαιη νίκη με 0-2,με τη Βοσνία επέστρεψε από το 2-0 και ισοφάρισε 2-2 μέσα στη Ζένιτσα και απόψε η Εθνική μας ομάδα καλείται να αντιμετωπίσει την Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Θεωρητικά οι Ιταλοί είναι καλύτερη ομάδα και έχουν τον πρώτο λόγο για να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς. Θα μας απασχολήσει επίσης και η αναμέτρηση της Φινλανδίας με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Ας πάρουμε τα ματς των προκριματικών του Euro 2020 ξεχωριστά.

Ελλάδα-Ιταλία

Η Γαλανόλευκη πρόερχεται από ισοπαλία με σκορ 2-2 με τη Βοσνία εκτός έδρας. Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 έπειτα από ένα τραγικό ξεκίνημα, εντούτοις έφερε τα πάνω κάτω και δεν ηττήθηκε. Με πίεση στο δεύτερο μέρος,με αλλαγές που άλλαξαν την εικόνα μας,αλλά και με την αποβολή-δώρο του Πιάνιτς,η Εθνική βρήκε τον τρόπο να φύγει με βαθμό από μία δύσκολη έδρα. Έτσι,διατήρησε το πάνω χέρι στη μάχη που λογικά θα δώσει με τους Βόσνιους για τη δεύτερη θέση του ομίλου,αφού η Ιταλία είναι το φαβορί για την πρώτη θέση.Έτσι, διατηρεί το πάνω χέρι στη μάχη που λογικά θα δώσει με τους Βόσνιους για τη δεύτερη θέση του ομίλου. Σε μια καλή προπόνηση μετέτρεψε το παιχνίδι με το Λιχτενστάιν η Ιταλία,με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι να κερδίζει εύκολα με 6-0 στο Ένιο Ταρντίνι. Οι Ιταλοί διέλυσαν την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και έκαναν με ευκολία το 2 στα 2στα προκριματικά του Euro 2020. Να αναφέρουμε πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οι Ιταλοί έρχονται στο Ο.ΑΚ.Α.  με γεμάτο το “οπλοστάσιο” τους ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει πιθανότατα ο πολύπειρος επιθετικός της Σαμπτνόρια Κουαλιαρέλα.Θεωρώ ότι θα γίνει ένα σφιχτό παιχνίδι με τον Άγγελο Αναστασιάδη να γεμίζει το κέντρο της Εθνικής μας (3-5-2) θέλοντας να κλείσει τους χώρους και να μην αφήσει να κάνουν παιχνίδι οι Ιταλοί.Προσωπικά θα επιλέξω το Χ στο 3.2.

Αποτέλεσμα εικόνας για Φινλανδία-Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Φινλανδία-Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Η εξαιρετική παράδοση των Φινλανδών κόντρα στους Αρμένιους συνεχίστηκε,αφού η ομάδα του Πούκι πέρασε και από το Γερεβάν επικρατώντας 2-0. Η Φινλανδία πέτυχε έτσι την πρώτη της νίκη στον όμιλο,αντίθετα οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς βαθμό. Τα γκολ της νίκης σημείωσαν οι Γένσεν και Σοίρι. Οι Βόσνιοι,τώρα,αντιμετώπισαν την Ελλάδα στη Ζένιτσα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο εικοσάλεπτο. Σιγά-σιγά η Ελλάδα άρχισε να αντιδράει και να ανεβάζει ρυθμούς. Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Φορτούνη.Στο 64ο λεπτό,ο Πιάνιτις έκανε σκληρό φάουλ στον Ζέκα και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Από αυτό το σημείο και μετά η Γαλανόλευκη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Βρήκε την ισοφάριση με τον Κολοβό. Προσπάθησε να κάνει την ανατροπή,όμως δεν τα κατάφερε και τελικά συμβιβάστηκε με το βαθμό (2-2). Και οι δυο σημερινοί αντίπαλοι έχουν επιθετικές αρετές. Θα επιλέξω το G/G σε απόδοση που διπλασιάζει το ποντάρισμά μας.