Ντέρμπι στην Τσεχία!

Καλημέρα παίκτες μου. Στον χορό της Ευρώπης μπαίνει σήμερα ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι αντιμετωπίζουν την Βικτόρια Πλζεν εκτός έδρας. Οι Τσέχοι παρουσιάζονται δυνατοί στην έδρα τους και θα τα δώσουν όλα για να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Ελλάδα. Ας μην ξεχνάμε πως η Πλζεν έχει ήδη δώσει δύο επίσημα ματς και συνεπώς είναι αγωνιστικά πιο έτοιμη. Θα αναλύσουμε ακόμα και τον αγώνα Σκεντίγια-Ντουντελάνζ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Βικτόρια Πλζεν-Ολυμπιακός

Η Πλζεν έκανε το 2/2,αφού επικράτησε με σκορ 2-1 στο Λίμπερετς επί της τοπικής Σλόβαν για τη δεύτερη αγωνιστική του τσεχικού πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ,αλλά στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πάβελ Βρμπα ανέβασε στροφές και εξασφάλισε το τρίποντο μέσα σε διάστημα 15 λεπτών. Πρώτα στο 58′ έκανε το 1-0 ο Πέρνιτσα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ μετά στο 71′ ο Κόπιτσα έκανε το 2-0 με δυνατό σουτ,πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 80′ με τον Μούσα,ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας έξυπνα στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησαν το αποτέλεσμα που ήθελαν. Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι νίκησε με 3-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ εντός. Η ομάδα του Μαρτίνς έδειξε καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Όσο για το αποψινό ματς,προσωπικά περιμένω λίγα ρίσκα και από τις δυο ομάδες,ειδικά στο πρώτο μέρος του αγώνα. Θα στραφώ στην ισοπαλία του πρώτου ημιχρόνου,η οποία δίνεται σε απόδοση 1.95.

Αποτέλεσμα εικόνας για Σκεντίγια-Ντουντελάνζ

Σκεντίγια-Ντουντελάνζ

Η Σκεντίγια κέρδισε με 1-0 τη Νόμε Κάλιου στην Εσθονία. Ωστόσο,στη ρεβάνς οι γηπεδούχοι έχαναν την μία ευκαιρία μετά την άλλη,με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα-σοκ με 1-2 από τους Εσθονούς και συνεπώς τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη μεριά,η Ντουντελάνζ αντιμετώπισε την Βαλέτα. Στο πρώτο ματς η Ντουντελάνζ ήταν πολύ καλύτερη και αδικείται από τελικό 2-2 εντός. Στο δεύτερο παιχνίδι η Βαλέτα ήταν αυτή που έδειξε να θέλει περισσότερο την πρόκριση και την πήρε,καθώς το ματς έληξε 1-1. Η πρόκριση κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο γεγονός πως η Ντουντελάνζ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Σήμερα αναμένω να γίνει μια σκληρή μάχη ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες κατά την απόψή μου ομάδες. Πιστεύω πως οι φιλοξενούμενοι έχουν μεγαλύτερη ποιότητα και μπορούν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα. Επιλέγω το X2 στη τιμή του 2.10.