Κρίσιμο ματς στην Κοπεγχάγη!

Καλημέρα παικτούρες μου. Διακοπή των πρωταθλημάτων έχουμε αυτό το Σ/Κ λόγω των υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων. Η Ελληνική ομάδα έχει πολύ δύσκολο έργο καθώς αντιμετωπίζει την Ιταλία εκτός έδρας. Θα ασχοληθούμε με δυο ματς τα οποία κρίνουμε πως έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Η Δανία υποδέχεται την Ελβετία σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια. Ντέρμπι έχουμε και στη Ζένιτσα όπου η Βοσνία αντιμετωπίζει την Φινλανδία. Ας τα δούμε όμως πιο αναλυτικά.

Δανία-Ελβετία

Δύο βαθμούς,που θα παίξουν ρόλο στη μάχη της πρόκρισης στα τελικά του Euro 2020 από τον Δ’ προκριματικό όμιλο,άφησε στην Τιφλίδα η Δανία,καθώς ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Γεωργία. Οι Βίκινγκ όχι μόνο έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή του γκρουπ την Ιρλανδία,αλλά είδαν να τους πλησιάζει στον έναν βαθμό η Ελβετία. Οι Ελβετοί χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά στο τέλος του πρώτου μέρους για να πετύχουν τρία γκολ και να κάνουν το έργο τους πολύ εύκολο. Οι παίκτες του Πέτκοβιτς άνοιξαν το σκορ στο 37′ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν ήδη 3-0. Το τελικό 4-0 μοιάζει φτωχό μπροστά στις πάρα πολλές τελικές που τελικά δημιούργησαν. Το σημερινό παιχνίδι είναι βαθμολογικά κυρίως πολύ σημαντικό και για τις δυο ομάδες. Πιστεύω πως τουλάχιστον στο πρώτο μέρος δεν θα ρισκάρουν να δεχτούν κάποιο γκολ. Επιλέγω την ισοπαλία του πρώτου ημιχρόνου που βρίσκεται σε απόδοση 2.00.

Αποτέλεσμα εικόνας για Βοσνία-Ερζεγοβίνη-Φινλανδία

Βοσνία-Ερζεγοβίνη-Φινλανδία

Η Βοσνία φιλοξενήθηκε στο Ερεβάν από την Αρμενία. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε φανταστικό απόγευμα τον Χένριχ Μχιταριάν που πέτυχε δύο γκολ,έδωσε ασίστ στο τρίτο,νίκησαν 4-2 τους Βόσνιους,τους προσπέρασαν και ανέβηκαν στην τρίτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν πολλά αμυντικά κενά και τα πλήρωσαν στο έπακρο. Οι Φινλανδοί αντιμετώπισαν στο Τάμπερε τους Ιταλούς. Η Ιταλία προηγήθηκε στο 59′ με την κεφαλιά του Ιμόμπιλε μετά τη σέντρα του Κιέζα (0-1).  Στην συνέχεια η ομάδα του Κάνερβα αντέδρασε και πάλεψε το ματς όσο μπορούσε, φέρνοντας το ματς στα ίσα με το πέναλτι του Πούκι,όμως τελικά η Ιταλία συνέχισε με το απόλυτο χάρη σε ένα πέναλτι του Ζορζίνιο δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (1-2). Θεωρώ πως θα γίνει ένα κλειστό παιχνίδι,με λίγες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Δίνω προβάδισμα στην ισοπαλία στο 3.25.