Για την παρθενική νίκη οι Τρικολόρ κόντρα στην Σελέστε!

Καλημέρα σε όλους. Δύο πολύ μεγάλα παιχνίδια και άλλα τόσα που δεν χωρούν προγνωστικά, περιλαμβάνει το παζλ των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, όπως διαμορφώθηκε μετά την πρόκριση-θρίλερ της Αγγλίας στα πέναλτι εις βάρος της Κολομβίας στο ματς που έπεσε η «αυλαία» της φάσης των «16». Οι δύο πρώτοι αγώνες των «8», που είναι προγραμματισμένοι για σήμερα είναι αυτοί που «κλέβουν την παράσταση». Στον πρώτο θα συναντηθούν η Ουρουγουάη με την Γαλλία και σε αυτόν που θα ακολουθήσει η Βραζιλία θα αναμετρηθεί με το Βέλγιο. Τα άλλα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Σουηδία -Αγγλία και Ρωσία-Κροατία.

Ουρουγουάη-Γαλλία

Η Ουρουγουάη διατήρησε το μηδέν στη φάση των ομίλων και για τρία παιχνίδια πριν να δεχθεί γκολ από τους Πορτογάλους, στη φάση των «16». Ο Έντισον Καβάνι ήταν εντυπωσιακός, παίρνοντας πάνω του τη «Σελέστε» και με δυο γκολ, της χάρισε τη νίκη-πρόκριση, με σκορ 2-1. Η Γαλλία έδειξε τη μεγάλη ποιότητά της σε καίρια σημεία, επικρατώντας της Αργεντινής (4-3) στη φάση των «16». Το άστρο του Εμπαπέ έλαμψε και πάλι, με τον 19χρόνο άσο της Παρί Σεν Ζερμέν να σημειώνει δυο γκολ ενώ κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο σκόραρε ο Γκριεζμάν. Σκόρερ χρίστηκε και ο μπακ Παβάρ, με υπέροχο σουτ. Εξαιρετικά δύσκολη,εώς απίθανη,θεωρείται η συμμετοχή του Καβάνι στον σημερινό αγώνα λόγω του τραυματισμού που αποκόμισε από παιχνίδι κόντρα στην Πορτογαλία. Θεωρώ ότι η μεγαλύτερη ποιότητα των παικτών της Γαλλίας θα φανεί στον αγωνιστικό χώρο και είναι ικανή να κερδίσει ακόμα και την σκληροτράχηλη άμυνα των Ουρουγουανών,οι οποίοι,αν τελικά δεν αγωνιστεί ο Καβάνι,δεν θα έχουν το εύκολο γκολ στην επίθεση. Άρα,επιλογή μου θα είναι το διπλό στο 2.00 που περιμένω ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιωθεί και έτσι οι Γάλλοι θα σπάσουν την παράδοση κερδίζοντας τους Ουρουγουανούς για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Βραζιλία-Βέλγιο

Η Βραζιλία αντιμετώπισε το Μεξικό στη φάση των «16» του Μουντιάλ. Η ομάδα του Τίτε μπήκε πολύ νωθρά και σπατάλησε όλο το πρώτο ημίχρονο μη μπορώντας να δημιουργήσει ουσιαστική φάση στην περιοχή των Μεξικανών, ενώ με τη σειρά της απειλήθηκε σε 2-3 περιπτώσεις με τους Μεξικανούς να τα χαλάνε στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως εμφανίστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο. Με μπροστάρη τον Γουίλιαν που ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες και επικράτησε με 2-0 με σκόρερ τους Νειμάρ και Φιρμίνο. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» καρδιοχτύπησαν όμως εν τέλει τα κατάφεραν! Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί εύκολα με το Βέλγιο να έχει την κατοχή αλλά πέραν από μίας ευκαιρίας με τον Λουκάκου να μην μπορεί να φανεί απειλητικό. Το δεύτερο ημίχρονο εν αντιθέσει με το πρώτο ξεκίνησε με γκολ! Και μάλιστα υπέρ των Ιαπώνων,οι οποίοι μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα. Οι Βέλγοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και ο αποκλεισμός έμοιαζε πιο κοντά από ποτέ. Ο Μαρτίνεθ παρενέβη από τον πάγκο, κάνοντας διορθωτικές αλλαγές και ψηλώνοντας την ομάδα βάζοντας μέσα τους Φελαϊνί και Τσαντλί. Η ομάδα άρχισε να γίνεται απειλητική από τον αέρα με κεφαλιές και με δύο τέτοιες κατάφερε να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα ίσια. Όλα έδειχναν πως το ματς θα πάει στην παράταση όμως οι Βέλγοι είχαν άλλη άποψη. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, πραγματικά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τσαντλί πλάσαρε από κοντά, κάνοντας μία επική ανατροπή (3-2/94′)! Όσον αφορά την εκτίμησή μου,οι Βραζιλιάνοι έχοντας μία δουλεμένη ομάδα με αρχή,μέση και τέλος,μπορεί να δυσκολευτούν,αλλά θα πάρουν την νίκη-πρόκριση απέναντι σε ένα Βέλγιο που διαθέτει τρομερή ποιότητα από την μέση και μπροστά,αλλά αμυντικά μπάζει.. Συνεπώς,διαλέγω τον άσσο σε απόδοση 2.15.