Σοβαρά Λιοντάρια για ημιτελικά!

Καλημέρα παίκτες μου. Μία ακόμα βόμβα μεγατόνων έσκασε χθες,αφού μετά την Ισπανία,εκτός έμεινε και το μεγαλύτερο φαβορί για την κατάκτηση του Μουντιάλ,η Βραζιλία.Το Βέλγιο,όντας και τυχερό,άντεξε το  σφυροκόπημα των Βραζιλιάνων,ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε την μεγάλη έκπληξη παίρνοντας την νίκη-πρόκριση με σκορ 1-2. Στην τελική ευθεία έχει μπει το Μουντιάλ 2018 στη Ρωσία,αφού ήδη βρισκόμαστε μόλις δύο φάσεις πριν από τον μεγάλο τελικό. Φαβορί πλέον για την κατάκτηση του τροπαίου θεωρούνται Γαλλία,Αγγλία και,το εκπληκτικό,Βέλγιο θα έλεγα εγώ. Υπάρχει,βέβαια,και η Κροατία που έχει παρουσιάσει καλή εικόνα μέχρι στιγμής και μένει να φανεί αν μπορεί να κάνει την έκπληξη. Πάμε,τώρα,να αναλύσουμε τους δύο σημερινούς προημιτελικούς.

Σουηδία-Αγγλία

Ένα γκολ του Φόρσμπεργκ στο 66ο λεπτό από κόντρα,στην αναμέτρηση με την Ελβετία,ήταν αρκετό για να δώσει το εισιτήριο της πρόκρισης στους Σκανδιναβούς σε ένα κατά τα άλλα ενδιαφέρον παιχνίδι με φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Οι Άγγλοι ίδρωσαν, μάτωσαν, έσπασαν την κατάρα που τους ήθελε να μην κερδίζουν ποτέ στη διαδικασία των πέναλτι, όμως τελικά τα κατάφεραν και πήραν την πρόκριση απέναντι στη Κολομβία για τους «8» του Μουντιάλ! Σε ένα ματς κακό από άποψη θεάματος με τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν,η Αγγλία προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χάρι Κέιν (0-1/57′), ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα για τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης, για να ισοφαριστεί στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας, στο πρώτο κόρνερ της Κολομβίας στο ματς με κεφαλιά του Γιέρι Μίνα (1-1/93′). Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Κολομβιανούς να είναι καλύτεροι στα πρώτα 15′ και τους Άγγλους να έχουν τις ευκαιρίες τους στο δεύτερο 15λεπτο του επιπλέον χρόνου. Γκολ δεν μπήκε έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, οι Άγγλοι, αν και βρέθηκαν πίσω στη διαδικασία με 3-2, με τον Οσπίνα να αποκρούει το πέναλτι του Χέντερσον, κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη, χάρη στο δοκάρι (στην εκτέλεση του Ουρίμπε) και στην απόκρουση του Πίκφορντ στο πέναλτι του Μπάκα! Η Αγγλία παρουσιάζει μία σοβαρή και μεστή εικόνα και ασφαλώς είναι καλύτερη από τις προηγούμενες χρονιές. Πιστεύω,ότι απέναντι στην Σουηδία που είναι μεν καλή ομάδα αλλά υστερεί δε στην ποιότητα σε σχέση με τους σημερινούς της αντιπάλους,η Αγγλία έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη-πρόκριση. Διπλό,λοιπόν,στο 1.95.

Ρωσία-Κροατία

Η Ρωσία αποτέλεσε τη μεγάλη έκπληξη στη φάση των «16» αφού για να βρεθεί στα προημιτελικά απέκλεισε την Ισπανία! Βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα αυτογκόλ του πιο έμπειρου παίκτη της του στόπερ Ιγκνάσεβιτς. Χωρίς να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία κατάφερε να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι με τον Τζιούμπα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν πολύ κακό. Οι Ισπανοί ήταν μονίμως στην επίθεση χωρίς ωστόσο να απειλούν ουσιαστικά. Ήταν φως-φανάρι πως το ματς θα πήγαινε στα πέναλτι και εκεί θα το έπαιρνε ο πιο τυχερός. Η Ρωσία με ήρωα τον Ακινφέεφ κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση με σκορ 4-3. Το συγκρότημα του Ντάλιτς αντιμετώπισε σθεναρή αντίσταση από τους Δανούς. Στο τέλος όμως αν και χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι, κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «8» του Μουντιάλ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 1′ όμως απάντησε άμεσα στο 4′ (1-1). Από εκεί και πέρα το ματς ήταν μοιρασμένο με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν,με αποτέλεσμα να πάνε στα πέναλτι. Εκεί οι Κροάτες αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί και πήραν την πρόκριση. Κακά τα ψέμματα,η Κροατία σαν ομάδα είναι καλύτερη και προσωπικά,θεωρώ ότι όχι απλά θα προκριθεί αλλά θα το κάνει με νίκη,επιβεβαιώνοντας το διπλό του 2.25.