Έτοιμη για τελικό η Γαλλία!

Η ποδοσφαιρική πραγματικότητα ξεπερνά σενάρια, εκτιμήσεις και αναλύσεις. Με πιο χαρακτηριστικό δείγμα,το γεγονός ότι η πιο στιβαρή Βραζιλία των τελευταίων Μουντιάλ βρέθηκε εκτός από το Βέλγιο. Μία Βραζιλία που, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο αλλά δεν πέτυχε το γκολ! Αυτό δηλαδή που υπό κανονικές συνθήκες δεν λείπει ποτέ από μία Βραζιλία. Τι εκτιμήσεις λοιπόν να γίνουν τώρα; Όπου η 4άδα απαρτίζεται από το μοναδικό φαβορί που έχει απομείνει,τη Γαλλία, ένα… περίπου φαβορί,την Αγγλία,το πολύ επιθετικό Βέλγιο και την,αξιόμαχη,Κροατία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτές οι τέσσερις ομάδες έχουν φτάσει δίκαια μέχρι τα ημιτελικά,παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και μπορούν,δικαιωματικά,να κάνουν όνειρα για κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Γαλλία-Βέλγιο

Γαλλία και Βέλγιο συνθέτουν το πρώτο χρονικά ζευγάρι των ημιτελικών. Η Γαλλία σ’ ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι χωρίς ρυθμό κατάφερε και πέρασε το εμπόδιο της Ουρουγουάης επικρατώντας με 2-0. Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη ήταν το πρώτο ημίχρονο με τη Γαλλία να είναι ελαφρώς πιο απειλητική. Χωρίς να είναι πιεστική, κατάφερε να προηγηθεί με κεφαλιά του Βαράν από φάουλ που εκτέλεσε ο Γκριζμάν, λίγο πριν το ημίχρονο (1-0/40′). Το 2ο ημίχρονο ήταν ακριβώς όπως το πρώτο. Χωρίς ρυθμό και φάσεις μέχρι που η Γαλλία βρήκε ένα ακόμη γκολ από το πουθενά. Ο Γκριζμάν σούταρε έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ της Ουρουγουάης, Μουσλέρα, απέτυχε να κάνει μία φαινομενικά εύκολη απόκρουση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν, με τους «Τρικολόρ» να μην απειλούνται ποτέ σοβαρά, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Μουντιάλ. Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου, το Βέλγιο μάτωσε αλλά πέρασε το εμπόδιο της Βραζιλίας νικώντας με 2-1 στους «8» του Μουντιάλ. Στο 13′ το Βέλγιο κέρδισε κόρνερ, ο Τσαντλί εκτέλεσε ο Κομπανί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα χτύπησε πάνω στο Φερναντίνιο και κατέληξε στα δίχτυα. Η Βραζιλία, αν και ήταν νωρίς στο ματς και είχε χρόνο, βγήκε μπροστά άναρχα πιέζοντας για την ισοφάριση αφήνοντας τεράστια κενά πίσω. Το Βέλγιο ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις και σε μία απ’ αυτές βρήκε και δεύτερο γκολ με ωραίο διαγώνιο σουτ του Ντε Μπρούινε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος των Βραζιλιάνων. Οι Βέλγοι πιέστηκαν πολύ αλλά πότε η αστοχία των Βραζιλιάνων, πότε ο Κουρτουά, κρατούσαν το πολύτιμο 2-0. Στο 76′ ο Κουρτουά τελικά νικήθηκε από κεφαλιά του Αουγκούστο. Η πίεση των Βραζιλιάνων συνέχισε να ήταν ασφυκτική, το Βέλγιο ήταν τυχερό σε ένα σουτ του Αουγκούστο που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι, ενώ είδε τον Κουρτουά να κάνει εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Νειμάρ έξω από την περιοχή και κάπου εκεί όλα τελείωσαν! Θεωρώ ότι η Γαλλία θα επιδιώξει να δώσει χαμηλό τέμπο στο ματς,ώστε να μην αφήσει τους Βέλγους να τρέξουν και να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντεπίθεση και θα θελήσει να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Εμπαπέ κόντρα στην αργή άμυνα των Βέλγων,Αν το παιχνίδι πάει έτσι,τότε πιστεύω ότι οι Γάλλοι έχουν το πάνω χέρι για την νίκη-πρόκριση και θα τους στηρίξω στο 2.55.